حل مساله و كاربرد آن همه افراد به طور مداوم با مسایل مختلف و تصمیم گیری در مورد چگونگی آنها روبرو هستند. (پوپ، مك هال ، 1988. ترجمه . تجلی ، 1373) به لحاظ اهمیت پیچیده تغییر یابنده جوامع كنونی بروز مشكلات و مسایل ریز و درشت فزونی یافته است.
برای دسترسی به فایل ورد WORD این مقاله ، بعد از پرداخت حق اشتراک فایل شماره 570 را دانلود کنید.

بیشتر اوقات فرآیند حل مسایل روزمره به قدری خودكار انجام می گیرد كه افراد از چگونگی انجام دقیق آنها مطلع نمی شوند. با وجود این باید به این نكته توجه كرد كه بدون توانایی شناسایی مشكلات و رسیدن به راه حل های قابل اجراء زندگی روزمره مردم از هم پاشیده خواهد شد. حل مساله در برگیرنده حوزه های عاطفی، شناختی و رفتاری است .

افرادی كه از توانایی حل مساله بیشتری برخوردارند بهتر می توانند با انواع استرس و مشكلات زندگی مقابله كنند . (پوپ، مك هال ، 1988. ترجمه . تجلی ، 1373) حل مساله فرآیند رفتاری شناختی آشكاری است كه :

1 – پاسخ های بالقوه موثر برای موقعیت دشوار را فراهم می سازد .

2 – احتمال انتخاب موثرترین پاسخ را از بین پاسخ های متعدد افزایش می دهد .

افرادی كه از توان حل مساله بالایی برخوردارند احتمال زیادی دارد كه در مقابله موثر با طیف وسیعی از موقعیت ها موفق باشند. ( دیسون ، گلد فرید ، 1976. ترجمه . احمدی علون آبادی، 1371 ) .

جهت گیری فرد نسبت به موفقیت تاثیر قاطعی بر نحوه پاسخ او دارد. جهت گیری كه رفتار مستقل حل مساله را ترغیب می كند شامل آمادگی یا نگرش فرد به این فرض است كه موقعیت های مشكل بخشی از زندگی معمول است و لذا می توان از عهده آن برآمد.

همینطور هرگاه موقعیت مشكل زا روی دهد می توان آنها را مشخص كرد ومانع ازگرایش بلافاصل پاسخ به نخستین تكانش شد. توقع فرد از توانایی اش در كنترل محیط تا حد زیادی موفقیت او را در كوشش برای مواجهه با مشكلات به وجود آمده افزایش می دهد ( دزوریلا و شیدی ، 1992 ) .

كاربردهای حل مساله مفهوم حل مساله توسط دزوریلا و نزو (1982) چنین تعریف شده است: فرآیندشناختی - رفتاری خود رهنمون كه فرد بااستفاده ازآن تلاش می كند راه حل های مقابله موثر یا انطباقی با مشكلات روزمره رابیابد. برطبق این دیدگاه حل مساله یك فرآیند مقابله هشیار، عقلانی، پرتلاش و هدفمند است كه می تواند توان فرد را برای درگیری مؤثر با طیف وسیعی از موقعیت های فشارزا بالا ببرد ( دزوریلا و چانگ، 2004 ) .

براساس تعریف های موجود می توان نتیجه گرفت كه سازه وسیع مقابله فعالیت های حل مساله را در بر می گیرد، ولی هر مقابله ای حل مساله نیست. شاید بعضی فعالیت های مقابله ای بطور معناداری با فعالیت های حل مساله همپوشی دارند، از سوی دیگر ممكن است روابط علی با حل مساله داشته باشند و شاید بعضی دیگر نیز مستقل از حل مساله باشند ( دی زوریلا و شیدی، 1992 ) .

توانایی حل مساله با شیوه مقابله درگیر با مساله انطباقی ارتباط می یابد. حل مساله ناكارآمد نیز با راهبرد های مقابله ای غیر انطباقی ارتباط دارند ( واتسون و تارپ، 1997 ) .

خرید و دانلود فوری این فایل

قیمت : 19000 تومان

فروش ویژه ده فایل دلخواه

آیا فایل های بیشتری نیاز دارید؟ ... آیا تخفیف می خواهید؟ ...

با پرداخت حق اشتراک به مبلغ 34800 تومان فایل های دلخواه خود را از این سایت دانلود کنید.

با پرداخت 34800 تومان حق اشتراک: تعداد 10 فایل دلخواه خود را از بین همه فایل های سایت انتخاب و دانلود کنید:

 

فایل های سایت عبارتند از:

 فایل مبانی نظری روانشناسی و مدیریت و... با لیست منابع

فایل مقالات پیشینه تحقیق با لیست منابع

فایل word مقالات بیان مسئله با لیست منابع

فایل word پروپوزال های باکیفیت و عالی با لیست منابع (عنوان همه پروپوزال ها)

و فایل های پاورپوینت و ...

فایل های تعریف مفهومی و عملیاتی متغیرها

 برای خرید حق اشتراک کلیک کنید...


نکته مهم: با خرید حق اشتراک تا یکسال فرصت دارید با ارسال شماره تراکنش به ایمیل زیر ده فایل را دریافت کنید.

پیشنهاد موضوع جدید و غیر تکراری مشاوره و روانشناسی:

iranprojhe@gmail.com