موارد استفاده : تحقیق و آموزش
منابع فارسی: دارد
منابع لاتین: دارد
پیشینه داخلی جدید: دارد
پیشینه خارجی جدید: دارد
نوع فایل: Word قابل ویرایش
تعداد صفحه: 63 صفحه
شماره فایل : 695 mg


قسمتی از این مقاله:

برای درك مفهوم ارزشیابی عملكرد بایستی ابتدا مفهوم عملكرد را دریابیم. عملكرد به درجه انجام وظایفی كه شغل یك كارمند را تكمیل می‌كند اشاره دارد و نشان می‌دهد كه چگونه یك كارمند الزامات یك شغل را به انجام می‌رساند. عملكرد اغلب با «تلاش» كه اشاره به صرف انرژی دارد یكسان تلقی می‌شود، اما عملكرد براساس نتایج فعالیت‌ها اندازه‌گیری می‌شود. به عقیده بایرز ورو عملكرد افراد در یك موقعیت می‌تواند به عنوان نتیجه ارتباط متقابل بین: الف) تلاش، ب) توانایی‌ها و ج)ادراكات نقش تلقی شود.

" تلاش"، كه از برانگیختگی نشأت می‌گیرد اشاره به میزان انرژی (فیریكی یا ذهنی) كه یك فرد در انجام وظیفه استفاده می‌كند دارد." توانایی‌ها"، ویژگیهای شخصی مورد استفاده درانجام یك شغل هستند و" اداراكات نقش" به مسیرهایی كه افراد باور دارند بایستی تلاشهایشان را در جهت انجام شغلشان هدایت كنند، اشاره می‌كند.نو و دیگران عملكرد را ناشی از ویژگیهای شخصی، مهارت‌ها و نظیر آن می‌دانند همانطور كه شكل 1. نشان می‌دهد این ویژگیها از طریق رفتار كاركنان به نتایج عینی تبدیل می‌شوند.در واقع كاركنان تنها در صورتی كه دانش، مهارت‌ها، توانایی‌ها و سایر ویژگیهای ضروری برای انجام یك شغل را داشته باشند می‌توانند رفتارشان را نشان دهند. (بایرز ورو ، 2008) شكل ( 2-3) مدل ارزیابی عملكرد در سازمانها (نو و دیگران، 2008 ) دیگر مؤلفه‌ اساسی مدل نو و همكاران، استراتژی‌های سازمانی است. اغلب ارتباط بین مدیریت عملكرد و استراتژی‌ها و اهداف سازمان نادیده گرفته می‌شود.

نهایتاً مدل یاد شده اشاره می‌كند كه محدودیت‌های موقعیتی نیز نقش اساسی در عملكرد افراد ایفا می‌نماید. همانطور كه قبلاً ذكر شد، افراد ممكن است رفتار مناسبی انجام دهند اما نتایج مناسبی كسب نكنند. بنابراین، كاركنان بایستی دارای ویژگیهای مشخصی برای انجام مجموعه‌ای از رفتارها و دستیابی به برخی نتایج باشند و به منظور دستیابی به مزیت‌های رقابتی، ویژگیها، رفتارها و نتایج بایستی به استراتژی‌های سازمانی گره زده شوند. با این تفاسیر می‌توان ارزیابی عملكرد را به عنوان فرآیند ارزیابی و برقراری ارتباط با كاركنان در نحوه انجام یك شغل و استقرار برنامه بهبود آن تعریف نمود (حقیقی،1376،25-19)

ادامه مقاله به طور کامل در فایل اصلی موجود است.


خرید و دانلود فوری این فایل

قیمت : 29000 تومان

فروش ویژه ده فایل دلخواه

آیا فایل های بیشتری نیاز دارید؟ ... آیا تخفیف می خواهید؟ ...

با پرداخت حق اشتراک به مبلغ 44800 تومان فایل های دلخواه خود را از این سایت دانلود کنید.

با پرداخت 44800 تومان حق اشتراک: تعداد 10 فایل دلخواه خود را از بین همه فایل های سایت انتخاب و دانلود کنید:

 

فایل های سایت عبارتند از:

 فایل مبانی نظری روانشناسی و مدیریت و... با لیست منابع

فایل مقالات پیشینه تحقیق با لیست منابع

فایل word مقالات بیان مسئله با لیست منابع

فایل word پروپوزال های باکیفیت و عالی با لیست منابع (عنوان همه پروپوزال ها)

و فایل های پاورپوینت و ...

فایل های تعریف مفهومی و عملیاتی متغیرها

 برای خرید حق اشتراک کلیک کنید...


نکته مهم: با خرید حق اشتراک تا یکسال فرصت دارید با ارسال شماره تراکنش به ایمیل زیر ده فایل را دریافت کنید.

پیشنهاد موضوع جدید و غیر تکراری مشاوره و روانشناسی:

iranprojhe@gmail.com